Anna Ellinors historie
Mamma hadde fire dager igjen å leve

– «Hvis du dør mamma, dør æ og». Det sa lillesøsteren min på 11 år. Det var et sterkt øyeblikk og noe virkelig alvorlig vi sto overfor, for vi holdt på å miste mamma.
Mamma lå for døden med multiorgansvikt. Vi kjempet en hard kamp, og reiste frem og tilbake fra Havøysund og Billefjord til Tromsø.
Til slutt ble Rikshospitalet i Oslo eneste løsning.
Mamma var helt gul og hadde fått delirium – det vil si hallusinasjoner og endringer i hjernen forårsaket av at hun var alvorlig syk. Lungebetennelse, nyresvikt, blodforgiftning og leversvikt var hverdagen.
Vi var så forberedt på at hun kom til å dø da vi fikk beskjed at estimert levetid var fire dager. Men på den tredje dagen kom en donor som lyn fra klar himmel!
Kl. 09 dagen etter våknet jeg til den beste beskjeden jeg noensinne har fått: «Nå er mamma operert, alt har gått fint».
Jeg reiste til Rikshospitalet for å kunne være med mamma da hun våknet igjen fra koma. Det var veldig merkelig å besøke mamma som hadde slange ned i halsen og så helt fremmed ut.
Gulfargen hadde begynt å gi seg, men hun så fremdeles veldig syk ut. Det var fordi kroppen hadde vært så syk og hjernen forgiftet. Det tok litt tid å få tilbake den gode gamle mammaen våres og etter levertransplantasjon ble de andre organene friske.
Etter et opphold på 107 dager med opptrening for å kunne lære å gå, snakke, spise og få livet tilbake, fikk endelig mamma lov å komme hjem.
Vi er evig takknemlig for at noen sa ja til organdonasjon!
– Anna Ellinors historie
Gi en gave – redd liv!
Med ditt bidrag er du med på å støtte vårt arbeid for alle som venter på et nytt, livreddende organ.