Dødsing for organdonasjon

Stiftelsen Organdonasjon og Døds Diving League har i dag inngått et samarbeid.
Hensikten er å forene krefter for å skape økt bevissthet om organdonasjon, spesielt rettet mot ungdom og unge voksne. Samarbeidet skal også bidra til å spre kunnskap om sporten dødsing til et bredere publikum.
Døds Diving League er organisasjonen som styrer profesjonell dødsing gjennom Døds World Tour og det offisielle verdensmesterskapet i dødsing. Sporten går ut på å hoppe fra høyder opp mot 13 meter og holde en vannrett, utstrakt posisjon lengst mulig før man lukker seg sammen rett før vannflaten.
Bedre enn medalje
Erik Ramm Nørregaard er Head of Partnerships i Døds Diving League. Han synes det er spennende og givende med det nye samarbeidet.
– Vi når et publikum på millioner av unge mennesker. Hvis vi kan bruke den plattformen til å få én ekstra til å si ja til organdonasjon, er det viktigere enn noen medalje. Vi er kjempestolte av å ha Stiftelsen Organdonasjon sammen med oss, sier Nørregaard.
Stiftelsen Organdonasjon jobber for å øke bevisstheten om organdonasjon i Norge, og formidle hvor viktig det er at vi alle tar stilling til organdonasjon mens vi lever.

Viktig gruppe
– Døds Diving League har gjort en særnorsk bade-aktivitet om til en global sport kjent for en unik blanding av dristighet, akrobatikk og show. Vi gleder oss skikkelig til å hive oss ut i dette, sier Aleksander Sekowski, informasjonssjef i Stiftelsen Organdonasjon
Han peker på at sporten har en stor, og voksende, tilhengerskare blant de yngre – en gruppe som Stiftelsen Organdonasjon er opptatt av å nå.
Unge litt mindre positive
I en undersøkelse fra 2024* kommer det frem at de i aldersgruppen 15-29 år er mindre positive til organdonasjon, enn befolkningen under ett. 65 prosent oppgir her at de er positive til organdonasjon, mot 79 prosent for hele befolkningen. 27 prosent oppgir at de ikke har tatt et standpunkt ennå, mens tallet for nordmenn generelt er på 18 prosent.
– Mange unge føler seg udødelige, noe som gjør at organdonasjon ofte oppleves som noe fjernt og irrelevant. Det er helt naturlig, og slik det skal være, men er en medvirkende årsak til at mange unge ikke har tatt et standpunkt til organdonasjon, sier Sekowski.
Samtidig er det mange som ikke vet at man bestemmer dette selv fra fylte 16 år.
– Vi ser at det er et stort behov for god informasjon og holdningsskapende arbeid mot denne gruppen, sier Sekowski, som er sikker på at samarbeidet vil ha en positiv effekt.
– Dødsing handler om mestring og det å tørre. Om å vise frem sine ferdigheter, heie hverandre frem, og ta vare på hverandre. Dette er en fantastisk arena å fronte organdonasjon på, for også her dreier det seg om å gjøre noe for hverandre, avslutter han.
Samarbeidet innebærer en gjensidig eksponering i ulike kanaler og plattformer. Stiftelsen Organdonasjon vil også være til stede på World Cup i Fredrikstad og VM i Arendal, som finner sted i august.